Katedra św. Mikołaja

Ogłoszenia duszpasterskie
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  
{Play}
Wydaje się, że to, co Pan Jezus powtarza dzisiaj nam poprzez słowa Ewangelii, jest bardzo niesprawiedliwe, a nawet gorszące. „Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim”. Taki nakaz może budzić w nas sprzeciw i to sprzeciw uzasadniony. Jak to sobie Jezus wyobraża? Czy On chce wszystko odwrócić i postawić na głowie? Czy świat ma być na opak? Wszystko ma być inaczej niż jest teraz? Zwycięzca zawodów ma oddać złoty medal temu, który był ostatni? Bogaty, który dorobił się majątku ciężką pracą, ma oddać to, co uczciwie zarobił, temu biednemu? A dobry uczeń przekazać swoje oceny temu leniwemu, który sam nie robi nic? Czyż to nie będzie jakąś wielką niesprawiedliwością? Czemu mielibyśmy oddawać to, co słusznie posiadamy? Na szczęście słowa Jezusa nie oznaczają tego, co nam się na pierwszy rzut oka wydaje. Jeżeli chcemy być pierwsi – nie ma w tym nic złego! Mamy sobie przecież ziemię czynić poddaną! Mamy nad nią panować! Jesteśmy stworzeniami na obraz i podobieństwo Boga! Jeżeli chcecie być pierwsi – wpierw stańcie się ostatni – mówi Jezus – jakbyście na nic nie zasługiwali i wszystko mieli z łaski. Oto dewiza życiowa, o której mówi nam dziś Ewangelia. Dewiza potwierdzona przez tradycję jezuitów i św. Ignacego Loyolę. Trzeba łączyć całkowitą, dziecięcą wręcz ufność, z własnym wytężonym wysiłkiem. Nie wolno popadać w żadną krańcowość – ani w aktywizm nie liczący się z koniecznością Bożej pomocy, ani w kwietyzm zwalniający człowieka od wysiłku pod pozorem ufności Bogu. Jest to zasada ufnej i rozumnej, odpowiedzialnej współpracy z Bogiem.
  • Spotkanie Kręgu Biblijnego odbędzie się jutro po Mszy św. wieczornej w salce.
  • Spotkanie katechetów odbędzie się we wtorek, 25 września o godz. 16.00.
  • Ministrantów i kandydatów do służby liturgicznej zapraszamy na spotkanie również we wtorek o godz. 17.30 do salki. Lektorzy spotykają się w tym dniu po Mszy św. wieczornej.
  • Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza do udziału w katechezie dla dorosłych na temat: Synody i sobory w Kościele, którą wygłosi ks. dr Lucjan Bielas w środę, 26 września, o godz. 18.30.
  • Na spotkania grupy Dzieci Maryi zapraszamy dziewczynki w każdy piątek o godz. 17.30.
  • Rozmowy z Jezusem w najbliższy piątek poprowadzi ks. dr Marek Studenski - wikariusz generalny.
  • W zależności od zainteresowania w tym roku w naszej parafii może zawiązać się grupa dzieci, które wraz z rodzicami wyrażą ochotę przygotowania się do Wczesnej Komunii Świętej. Pierwsze spotkanie odbędzie się w piątek o godz. 17.30 w kościele. Dodatkowych informacji na ten temat udziela siostra Edyta pod numerem tel. 604 868 561.
  • Młodzież z klas 8 szkoły podstawowej i z klas 3 gimnazjum, która mieszka na terenie naszej parafii i chce przygotować się do przyjęcia sakramentu bierzmowania zapraszamy na spotkanie w sobotę, 29 września, o godz. 9.00 do salki przy ul. Schodowej.
  • Dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej zapraszamy wraz z rodzicami na spotkanie w czwartek, 4 października, o godz. 17.00.
  • W niedzielę, 30 września, o godz. 7.00 udajemy się z pielgrzymką do Częstochowy. Autobus będzie podstawiony przy ul. Sikorskiego. O godz. 9.30 będziemy uczestniczyli w Eucharystii w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej. O skarbach Jasnej Góry, historii i miejscach szczególnych opowie nam jasnogórski przewodnik, który oprowadzi pielgrzymów po sanktuarium. Ten dzień będzie wypełniony modlitwą i skupieniem. Planowany powrót o godz. 17.00.
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter