Katedra św. Mikołaja

Ogłoszenia duszpasterskie
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  
{Play}
Święto Chrztu Pańskiego z jednej strony objawia nam Jezusa jako umiłowanego Syna Bożego, posłanego przez Ojca w mocy Ducha Świętego dla zbawienia człowieka, z drugiej zaś strony kieruje uwagę na rzeczywistość naszego chrztu. W tym sakramencie bowiem doświadczamy mocy zbawczej Chrystusa, która wyzwala z niewoli grzechów. Zostajemy także napełnieni Duchem Świętym i w ten sposób każdy z nas staje się umiłowanym dzieckiem Bożym. Kościół obchodzi w ten sposób święto narodzin milionów swoich dzieci, którym dała nowe, Boże życie woda chrztu świętego. Wraz ze świętem Chrztu Chrystusa kończy się liturgicznie okres Bożego Narodzenia. W Polsce jednak jest dawny zwyczaj przedłużania tego czasu do święta Ofiarowania Pańskiego obchodzonego 2 lutego. Dlatego do tego dnia można zachować szopkę, choinkę i śpiewać kolędy.
  • Dzisiaj przed kościołem odbywa kwesta na rzecz Bielskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.
  • „Akademia Miłości” zaprasza na spotkanie zatytułowane: Skuteczne sposoby na stres, zmęczenie i złe samopoczucie, które odbędzie się w krypcie katedry we wtorek, 15 stycznia, o godz. 19.00.
  • Ksiądz Stanisław Sojka z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał w Warszawie Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta. Wśród zasług, które stały się podstawą tego odznaczenia, było zaangażowanie księdza Stanisława w pomoc strajkującym górnikom jastrzębskich kopalni. Jest to drugie odznaczenie, które otrzymał ksiądz Sojka w ostatnim czasie. Informacja na ten temat ukazała się w najnowszym numerze Gościa Niedzielnego.
  • W niedzielę, 20 stycznia, podczas Mszy św. o godz. 9.30 zostaną przyjęte w naszej parafii relikwie św. Małgorzaty Marii Alacoque z Francji i św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, Małej Arabki z Betlejem. Św. Małgorzata Maria Alacoque urodziła się 22 lipca 1647 r. w Lautecour k. Charolais w Burgundii, we Francji. Rozwijała życie modlitwy, odznaczała się wielką miłością do Chrystusa obecnego w Najświętszej Eucharystii i do Ukrzyżowanego, ponadto spieszyła z pomocą ubogim i chorym. W wieku 24 lat wstąpiła do Zakonu Sióstr Nawiedzenia (wizytek) w Paray-le-Monial, gdzie w roku 1672 złożyła śluby zakonne, w roku 1685 poświęciła się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W latach 1673-1689 doświadczyła przed Najświętszym Sakramentem 80 wizji i objawień związanych z tajemnicą Serca Jezusowego.  Siostra Małgorzata Maria Alacoque odeszła do wieczności pełna zasług i w opinii świętości 17 października 1690 r. w swoim klasztorze w Paray-le-Monial, jej ciało zostało złożone w Kościele Sióstr Wizytek w tejże miejscowości. Małgorzata Maria została beatyfikowana przez papieża Piusa IX w roku 1864, kanonizowana natomiast przez papieża Benedykta XV w roku 1920. Relikwie św. Małgorzaty otrzymaliśmy po wystosowaniu prośby od sióstr Wizytek z klasztoru Poray-le-Monial gdzie spoczywa święta. Święta Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, Mała Arabka (Mariam Baouardy) urodziła się 5 stycznia 1846 roku w Galilei, w katolickiej rodzinie. W roku 1867 wstąpiła do Karmelu we Francji. Śluby zakonne złożyła w Indiach, dokąd przybyła w 1870 roku jako współfundatorka tamtejszego klasztoru. W 1872 roku wróciła do Francji. Trzy lata później udała się do Ziemi Świętej. Założyła dwa klasztory: jeden w Betlejem, a drugi w Nazarecie. Miała szczególne nabożeństwo do Ducha Świętego i była ubogacona nadprzyrodzonymi darami, odznaczając się przy tym cnotą głębokiej pokory. Zmarła w Betlejem 26 sierpnia 1878 roku. Papież Jan Paweł II beatyfikował ją w roku 1983. Papież Franciszek kanonizował ją 17 maja 2015 r. Siostra Maria nazywana jest także Małą Arabką. Relikwie św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego otrzymaliśmy po wystosowaniu prośby z klasztoru w Betlejem.
  • W przyszłą niedzielę, po Mszy św. o godz. 11.00, dzieci z katolickiego przedszkola „Serduszko” będą śpiewały kolędy.
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter