Katedra św. Mikołaja

Ogłoszenia duszpasterskie
{Play}
Chrystus w sposób jasny formułuje zasady posiadania. W pierwszej kolejności mówi: „Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia”. W tym miejscu można zapytać: „Na czym polega chciwość?”. Wśród wielu definicji można przytoczyć następującą: „Jest to brak umiejętności dzielenia się z innymi swoimi dobrami z jednoczesnym ogromnym przywiązaniem się do nich”. Już Molier w swoim dziele Skąpiec pokazał, iż jest to postawa tragikomiczna. Człowiek, który ciągle myśli o swoich dobrach, nie potrafi dostrzec potrzeb bliźniego. Koncentruje się wtedy na sobie, a przez to jest szalenie nieszczęśliwy! Nie można sobie wyobrazić skąpca, który podchodzi z miłością i szczodrobliwością do osoby proszącej o pomoc. Jednocześnie chciwość musi oddalać od Boga, bowiem jedną z oznak życia Bożego w nas jest praktykowanie miłości obdarzającej. Warto przytoczyć tutaj pewną bajkę, która rewelacyjnie ilustruje tę prawdę... Pewien bogaty człowiek nagle zmarł i obudził się, ku wielkiemu zadowoleniu, w raju. Przed jego oczami pojawił się suto zastawiony stół. Bogacz zainteresował się warunkami uczestnictwa w tej niebiańskiej uczcie. „To wszystko kosztuje niewiele: jednego dolara” – odpowiedział jeden z usługujących aniołów. Ucieszył się bogacz, słysząc to, przecież na ziemi posiadał nieprzebrane dobra. Kiedy jednak chciał wręczyć należność, powiedziano mu z politowaniem: „Niewiele się nauczyłeś na ziemi. U nas ważne są tylko pieniądze, które podarowałeś”. Wtedy człowiek ten posmutniał, gdyż w jednej chwili stał się biedakiem. Uświadomił sobie, że nigdy nic nikomu nie ofiarował.

  1. Dziękujemy za ofiary złożone na potrzeby naszej parafii. Po Mszy św. adoracji Najświętszego Sakramentu z racji pierwszej niedzieli miesiąca.
  2. Tegoroczna XXVIII. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę pod hasłem W mocy Ducha idziemy do Matki rozpocznie się we wtorek, 6 sierpnia, o godz. 8.00 w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie. Natomiast zakończenie odbędzie się na Wałach Jasnogórskich w niedzielę, 11 sierpnia, o godz. 13.30.
  3. Uroczystości w Oświęcimiu ku czci św. Maksymiliana w 78. rocznicę jego męczeńskiej śmierci odbędą się w środę, 14 sierpnia 2019 r. Zgłoszenia telefoniczne: 694-351-948 (Adam Kisiel, red. Źródło). Koszt wyjazdu 15 zł. Opłaty będą przyjmowane w autobusie, który zabierze chętnych z wyznaczonych miejsc miasta.
  4. Gmina Brenna wraz z Duszpasterzem Trzeźwości Diecezji Bielsko-Żywieckiej organizuje 17 sierpnia (sobota) XXI obchody Dnia Trzeźwości. Rozpoczęcie o godz. 15.00 Mszą św. w kościele pw. św. Jana Nepomucena w Brennej Leśnicy. Od godz. 16.00 - rodzinna zabawa na Jarowiskach.
  5. XII nocne czuwanie diecezji bielsko-żywieckiej w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbędzie się 21-22 sierpnia 2019 r. (środa/czwartek). Wyjazd spod kościoła św. Maksymiliana o godz. 15.00. Zapisy pod numerami telefonu: 536-646-810, 532-554-033, 660-408-440.
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter