Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jest szczytem całego roku liturgicznego.

Wielki Piątek
Biskup Piotr Greger wraz z duszpasterzami parafii katedralnej sprawował wielkoczwartkową Mszę Wieczerzy Pańskiej w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Podczas liturgii biskup umył nogi dwunastu mężczyznom.
Odwołując się do słów przeczytanej Ewangelii o ostatniej wieczerzy, biskup Greger zauważył: - W jerozolimskim Wieczerniku Jezus obmywa nogi człowieka. W ten sposób przyjmuje i pełni posługę niewolnika, wykonuje pospolite, najzwyklejsze w świecie czynności, aby człowiek był godny zasiąść do stołu i mógł cieszyć się obecnością Boga oraz wspólnotą z drugim człowiekiem.
Po koniec liturgii przedstawiciele wspólnot przyparafialnych złożyli biskupom i wszystkim obecnym księżom życzenia z okazji ich kapłańskiego święta, a biskupom także z okazji urodzin - biskupowi Tadeuszowi w przeddzień 80. rocznicy, biskupowi Piotrowi - w dzień po 54. rocznicy.
Po Mszy św. biskup Piotr Greger wraz z diakonami przenieśli Najświętszy Sakrament do tzw, ciemnicy. Dzisiaj czuwanie w katedrze potrwa do północy.


Wielki Piątek
Biskup Roman Pindel przewodniczył liturgii na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek 30 marca, w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Przy ołtarzu stanęli także biskup senior Tadeusz Rakoczy oraz duszpasterze parafii katedralnej z proboszczem ks. Antoni Młoczkiem. Podczas liturgii opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg św. Jana odczytali księża diakoni: Jakub Musur, Sławomir Pietraszko i Grzegorz Sztafiński.
W homilii biskup Roman Pindel wspomniał o niesłabnącym rozwoju praktyk pobożności pasyjnej – zarówno tych tradycyjnych (czego przykładem – Kalwaria Zebrzydowska czy tradycja Judosza w Skoczowie), jak i nowych: ulicznych, miejskich Drogach Krzyżowych, EDK – Ekstremalnych Drogach Krzyżowych czy np. widowisku Beskidzkiej Pasji w Żywcu. – To niezwykłe, że proste czytanie Ewangelii, z rozpisaniem na role wystarczy, żeby przybywały tysiące… – mówił biskup, zachęcając do uświadomienia sobie wyjątkowości nabożeństwa Wielkiego Piątku. To jedyny dzień w roku, kiedy nie sprawuje się Eucharystii, a jedynie liturgię składającą się z czytań, traktujących o zapowiadanej i dokonanej męce i śmierci Zbawiciela, następnie adoracji krzyża, Komunii Świętej i procesji eucharystycznej.
Po homilii biskup uroczyście odsłonił krzyż do adoracji, a na koniec liturgii, po Komunii Świętej, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie można go adorować aż do wieczora liturgii Wigilii Paschalnej.


Wielka Sobota
„Radości paschalnej nie możemy zachować tylko dla siebie” – podkreślił bp Piotr Greger, który 31 marca przewodniczył w bielskiej katedrze liturgii Wigilii Paschalnej. Podczas uroczystości biskup przypomniał, że ochrzczeni są zobowiązani do przekazywania wieści o Zmartwychwstaniu.
Bielsko-żywiecki biskup pomocniczy zwrócił uwagę, że jako Kościół zbudowany na fundamencie apostołów, na wierze Piotra, tej nocy jesteśmy świadkami Zmartwychwstania.
„Radości paschalnej nie możemy zachować tylko dla siebie. Ta prawda musi się rozejść po całej ziemi i dotrzeć do wszystkich ludzi dobrej woli! Mandat przekazywania wieści o Zmartwychwstaniu otrzymaliśmy już na chrzcie świętym” – zaapelował i wyjaśnił odnowienie przynależności do Jezusa poprzez wspomnienie przymierza chrztu świętego, „mają nas ożywić do działania”.
„Potem sprawując liturgię eucharystyczną, będziemy posilać się Ciałem Chrystusa Zmartwychwstałego. To On zechciał, byśmy odnawiali w ten sposób pamięć Jego śmierci i zmartwychwstania. W świętych obrzędach tej jedynej w roku nocy został zamknięty najcenniejszy skarb Kościoła i naszej wiary” – stwierdził biskup i przestrzegł, że by tego daru nie stracić.
„Trzeba go pomnażać. Paradoksem jest to, że on wzrasta wtedy, gdy się go rozdaje. Idźmy więc dziś do naszych domów, naszych rodzin, znajomych i przyjaciół i nieśmy tę radosną wieść: grób jest pusty, a Jezus żyje!” – dodał, przytaczając słowa ewangelicznego młodzieńca w bieli: „Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Podąża przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział” (Mk 16, 6a. 7b).
Liturgię zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna wokół bielskiej katedry.