Katedra św. Mikołaja

Wiadomości

Kościół wspomina ich 29 września. W chrześcijańskiej tradycji Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów, obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Św. Jan Apostoł określa go w Apokalipsie jako stojącego na czele duchów niebieskich, walczącego z szatanem.

Rafał przedstawił się w Księdze Tobiasza, iż jest jednym z „siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański”.

Gabriel po raz pierwszy pojawia się pod tym imieniem w Księdze Daniela. W tradycji chrześcijańskiej przynosi Dobrą Nowinę. Ukazuje się Zachariaszowi zapowiadając mu narodziny syna Jana Chrzciciela, czy zwiastuje Najświętszej Maryi Pannie, że zostanie Matką Syna Bożego.

Tylko te trzey imiona archaniołów poznajemy w Piśmie św. Ilu jest wszystkich archaniołów i aniołów? Bóg jeden wie. Dwaj z nich - pewnie ci sami, którzy strzegli grobu Chrystusa Zmartwychwstałego - witają wchodzących do naszej katedry, adorując Jezusa nad drzwiami w głównym portalu. Kilku kolejnych aniołów można spotkać, wędrując po zakamarkach i magazynach katedralnych.

(korzystaliśmy z witryny gosc.pl)

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter