Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadał pośmiertnie prezydent RP Andrzej Duda śp. ks. prałatowi Zbigniewowi Powadzie, długoletniemu proboszczowi parafialnej katedry w Bielsku-Białej, kapelanowi podbeskidzkiej „Solidarności” i duszpasterzowi środowisk ludzi pracy. 24 czerwca 2020 r. w bielskiej katedrze odbył się pogrzeb zasłużonego kapłana zmarłego w miniony piątek w wieku 73 lat. Liturgii pogrzebowej przewodniczył bp Roman Pindel.

Przed rozpoczęciem Mszy pogrzebowej w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, order dla śp. ks. Zbigniewa Powady przekazała na ręce biskupa bielsko-żywieckiego doradca prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik, która odczytała również list prezydenta RP, jaki skierował do uczestników uroczystości pogrzebowych.

Prezydent podkreślił, że odszedł „wspaniały kapłan i gorący patriota, kapelan podbeskidzkiej ‘Solidarności’ i długoletni duszpasterz ludzi pracy; człowiek głębokiej i mocnej wiary, zawsze niezłomnie trwający przy najwyższych wartościach chrześcijańskich i narodowych”.

Andrzej Duda przypomniał, że ks. Powada pracę duszpasterską rozpoczął w szczególnie trudnym czasie stanu wojennego, „kiedy reżim komunistyczny chciał odebrać nam, Polakom, nadzieję na odzyskanie wolności”. Prezydent zaznaczył, że urodzony na Śląsku Cieszyńskim duchowny rozwinął działalność duszpasterską w różnych środowiskach: od inteligencji, przez robotników, po młodzież.

„Niósł bliźnim pociechę religijną i pomoc materialną. Wspierał prześladowanych, dodawał odwagi, zachęcał do aktywności. Pod Jego kierunkiem bielska fara stała się przestrzenią niezależnej myśli i kultury. Tu czerpano inspirację z nauczania naszego wielkiego rodaka, Ojca Świętego Jana Pawła II. Tu wystawiano spektakle i prace plastyczne, wygłaszano prelekcje i swobodniej niż gdzie indziej dyskutowano” – można przeczytać w liście.

Prezydent wyraził nadzieję, że śp. ks. Powada należał do tych kapłanów, którzy położyli olbrzymie zasługi dla Kościoła i Ojczyzny, „przyczyniając się do ostatecznego zwycięstwa nad komunizmem i odzyskania przez nasz naród własnego suwerennego państwa”.

„Niech to wysokie odznaczenie – wraz z nadanymi uprzednio Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości – będzie znakiem czci, z jaką żegna Go dzisiaj Rzeczpospolita” – napisał prezydent RP.

diecezja.bielsko.pl